Kampta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp hayatı, yani tabiat içinde yaşamak, dinlenip eğlenmek ihtiyacımızdan doğar. Kırlık, ormanlık veya sulak yerlerde bir süre dinlenip, eğlenmek, temiz hava alıp, denize girmek, çeşitli spor hareketleri yapmak, kafaca ve vücutça bizi dinçleştirir, kuvvetlendirir.

Çağımızın şehir hayatı çok hareketli ve yorucu olduğu için bu dinlenmeye ihtiyacımız vardır. Kamp hayatı bizim için gerekli olan bu dinlenme ihtiyacımızdan doğmaktadır.

Kamp yaparken dağlarda vaktimizi nasıl geçireceğimiz öncelikle bize bağlıdır. Fakat kamp yeri planlaması, yanınıza almanız gereken malzemeler ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önceden araştırma ve plan yapılması gerekmektedir. Peki kampa gitmeden önce planlarımızı nasıl yapmalısınız?

1. Kamp Programının Hazırlanması

– Gidilecek yer planlanmalı: Gidilecek olan yer konusunda önceden araştırma yapılıp karar verilmeli. Daha sonra gideceğiniz yere ilişkin harita temin edilmeli ve uygun rota hazırlanmalı. Gidilecek yer hakkında önceden gidenlerin deneyimleri dinlenmeli veya araştırılmalı. Kalınacak gün sayısı ve götürülecek malzemeler, yemek ve yakıt, uygun giysiler ve yedekleri, teknik malzemelerden oluşan bir liste hazırlanmalı.

– Hava durumu takip edilmeli: Yola çıkmadan bir hafta önceden hava durumunu takip ederek oluşabilecek değişiklikleri önceden görebilmeli.

– Ulaşım planlanmalı: Hangi araçlarla gidilebileceği, ne kadar süre kalınacağı önceden planlanmalı. Buna göre de bütçenizi belirleyerek ona göre planlaması yapılmalı.

– Beslenme ihtiyaçları hazırlanmalı: Beslenme ile ilgili yaptığımız plana uyarak gıda hazırlığımıza birkaç gün önceden başlamakta fayda var. Beslenme ihtiyaçlarınızı kesinlikle son dakikaya veya gideceğiniz yerden temin etme gibi yollarla karşılamamanız gerekir.

– Bütün ihtiyaçlar kontrol edilmeli: Yola çıkmak üzere hareket etmeden önce ekip olarak götürülen malzemelerin son bir kontrolü yapılmalı ve eksik malzemeyle gitme riski ortadan kaldırılmalı

– Tehlikelere karşı acil plan hazırlanmalı: Etkinliğe giderken tek bir plan konuşulup yola çıkılmasındansa, aniden değişebilecek hava koşulları ve beklenmedik durumlarda nasıl hareket edeceğine dair alternatif planlar yapmak gerekmektedir.

– Hava aydınlık iken kamp alanına ulaşılmalı: Kamp kurulurken bir arada bulunan çadırların gerdirme ipleri ve kazıklar karanlıkta tehlikeli durumlara sebep olabilir.

2. Kampa Giderken Götürülmesi Gerekenler

1. Çadır

2. Uyku tulumu ve çantası/torbası

3. Çanta

4. Yiyecek

5. Su kapları

6. Ocak, yakıt ve ekipmanlar

7. Tencere seti ve temizlik süngeri

8. Tamir çantası

9. Kaşık ve çatal

10. Mat

Dikkat edilmesi gereken 10 temel malzeme

1. Harita

2. Pusula

3. Güneş gözlüğü

4. Yedek yiyecek

5. El / kafa feneri

6. İlkyardım çantası

7. Kibrit, çakmak

8. Yedek piller

9. Yedek giyecek

10. Bıçak, çakı


Giysiler

1. Botlar

2. Çoraplar (iç ve dış)

3. Pantolon (iç ve dış)

4. Kazak/ceket

5. Başlıklı yağmurluk

6. Yağmurluk pantolon (veya yedek pantolon)

7. Bere

8. Eldiven (iç ve dış)

9. Tozluk

Detay ve gerekli malzemeler

1. Tuvalet kağıdı

2. Düdük

3. Ayna

4. Plastik bardak

5. Tülbent

6. Çok sayıda ve farklı ebatta naylon poşet

7. Baton

3. Kamp Hayatı

Yanınıza alacağınız malzemelerin gittiğiniz yer ve bulunduğunuz mevsim ile doğru orantılı olması gerekir. Eğer ıssız ve daha önce gitmediğiniz bir alana kamp kurmak üzere gidiyorsanız çok daha dikkatli olmanız gerekir. Fakat daha önce kamp kurduğunuz bir bölgeye gidiyorsanız alacağınız malzemelerin birçoğunu daha iyi biliyorsunuzdur.

Çadırın kurulacağı alanında büyük önemi vardır. Çadır kuracağınız alanı bulunduğunuz mevsimi ve doğa koşullarını dikkate alarak seçmelisiniz.

Çadır kurulacak yeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bir ağacın altına, bir tepenin veya dağın dik yamacına doğru çadır kurmamanız gerekmektedir. Eğer kamp kurmaya yaz ayların gittiyseniz, güneşten hoşlanmıyorsanız, güneşin doğduğu yeri tahlil ederek önünüze bir ağaç gövdesi alarak çadırınızı kurabilirsiniz. Ağacın gölge oluşturacağı uzaklığa çadırınızı yerleştirin ve yatağa ayaklarınız doğuya bakacak şekilde yatarsanız sabah güneşinden korunmuş olursunuz.

Çakıl veya kayalık bir zemine çadır kurmanızı pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü hem kazıkları yere sabitleyebilmeniz zorlaşır hem de sabitleyemezseniz etraftan büyük kaya parçaları toplamanız gerekir. Eğer büyük kaya parçalarıyla çadırın etrafını sabitlemezseniz çadırınız hafif bir rüzgarda bile yerinden oynayabilir.

Kamp kurmaya eğer bahar aylarında gideceksiniz yağmuru da hesaplayarak plan yapmanız gerekmektedir. Eğer kamp sırasında yağmura yakalanırsanız da, bu noktadaki en önemli unsur topraktaki eğimi tahlil ederek yağmur suyunun akış yönünü hesaplamak ve daha yüksek eğime sahip bir alan bularak ıslanmayı olduğunca geciktirmeye çalışmaktır. Ayrıca suyun olası akış yönüne yapacağınız çadırın dışına doğru eğimli çukur oluklar ya da toprak bentler ile de kendinizi güvenceye almalısınız.

Son olarak deniz kenarında iseniz olası gel gitleri de hesaba katarak deniz seviyesinden biraz yukarı çadır kurmanız sağlınız açısından iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

Adres:Sırrıpaşa Mah . Nato Cad . No 256 C Blok
Kat 3 Daire .10

Derince- Kocaeli
Tel : 0553 956 53 41

Whatsap Hattı : 0850 302 60 61
Faks: 0850 302 60 41

Oktay OLGUN – Yönetim Kurulu Başkanı
Burak MARAL – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Onur KESKİN – Disiplin Kurulu Başkanı
Muhammed DUMAN – Organizasyon Kurulu Başkanı
Gamze OLGUN – Yönetim Kurulu Genel Sekreteri

Mail: info@iztrekkign.com

Yönetim Kurulu

Oktay OLGUN – Yönetim Kurulu Başkanı
Burak MARAL – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Onur KESKİN – Disiplin Kurulu Başkanı
Muhammed DUMAN – Organizasyon Kurulu Başkanı
Gamze OLGUN – Yönetim Kurulu Genel Sekreteri

Etkinlikler
<< Mar 2019 >>
PSÇPCCP
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31